NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS
Hosting sponsoruje:GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook


 

Baterie oryginalne i podróbki - identyfikacja i właściwości

Dyskusja o wszystkich akcesoriach do telefonów - słuchawkach, bateriach, pokrowcach, uchwytach etc.

Baterie oryginalne i podróbki - identyfikacja i właściwości

Postprzez djtonka » 31 października 2011, o 19:05

Artykuł został podzielony na dwie części. Pierwsza to generalne informacji o bateriach oraz jak wykryć podróbkę na podstawie hologramu i zawartych w nim informacji.
Natomiast druga część to fizyczne różnice w budowie zewnętrznej i wewnętrznej oraz porównanie właściwości elektrycznych baterii oryginalnej z tą udającą ją.
Ten opis znajdzie się w artykule w niedługim czasie z racji testowania właściwości elektrycznych baterii
.

CZĘŚĆ 1

W telefonach Nokia używane są/były trzy rodzaje ogniw: Li-Polymer, Li-Ion i stare NiMH które to wymagają specjalnego procesu ładowania. Producentem większości baterii jest firma Matsushita potem Samsung.
Stosowane są trzy rodzaje złącz:

baterie1.jpg


Obecne baterie posiadają zabezpieczenia prze przeładowaniem oraz głębokim rozładowaniem ogniw i maja znikomy efekt pamięciowy w porównaniu z bateriami starego typu.
Dolna granica dla napięcia baterii używanej w telefonie to około 3.15V przy której telefon samoistnie się wyłączy w trakcie rozmowy. Dla stanu jałowego to 3.25V
Wartość 2.1V to minimum jakie wymagane jest aby możliwe było ładowanie baterii z poziomu HW bez udziału oprogramowania.
Maksymalnym napięciem występującym na zaciskach baterii to niecałe 4.3V

Jeśli szukasz odpowiedniej baterii do swojego telefonu skorzystaj z pomocy:
http://europe.nokia.com/find-products/a ... /batteries


Od roku 2004 zaczęto stosować hologram w celu identyfikacji oryginału.

Obrazek

Oryginalny hologram jest płynny i zmienny zależnie od kąta widzenia jak na powyższej animacji. Zmieniały one swój kształt i zawartość na przełomie lat i od roku 2007 stosowany jest tylko jeden obraz i siedmio cyfrowym numerem zamiast starego 20sto cyfrowego.
W przeszłości także te numery były pokrywane zdrapywaną farbą nanoszoną termicznie.

baterie2dj.jpg


Oryginalny hologram zawiera mikro tekst (zawierający literówkę) nadrukowany wokół owalnego kształtu logo NOKIA ORGINAL ENHANCEMENTS
To wygląda napis przy 100 krotnym powiększeniu:

baterie3dj.jpg


Profesjonalnie używa się do tego celu specjalnej przystawki emitującej żółte światło o określonej długości fali i lupy z dziesięciokrotnym przybliżeniem.

baterie4dj.jpg


Zajmiemy się teraz rozszyfrowaniem numerów seryjnych nadrukowanych na baterii oraz opiszę co to jest Vendor.

Jak wiemy bądź też nie , niektóre baterie występują z dwiema lub nawet z czterema pojemnościami jak BL-5C gdzie możemy znaleźć:
850, 900, 970 i 1020mAh zależnie od miejsca występowania. Dysponując numerem Vendor oraz wersją produkcyjną możemy określić pojemność jeśli nadruk nie występuje na naklejce.
Obecnie ten problem nie występuje.

baterie5.jpg


Lista dostępnym numerów Vendor, które z numerem produkcyjnym umożliwiają identyfikacje baterii.

baterie6.jpg


baterie7.jpg


CZĘŚĆ 2
Różnice w wyglądzie zewnętrznym jak i wewnętrznym zmniejszają się stopniowo z biegiem czasu i coraz trudniej rozróżnić oryginał od podróbki. Chce wam trochę w tym pomóc aby uniknąć ładowania chińszczyny do telefonu.
Po przejrzeniu okołu 7 dobrych podróbek i porównując je do oryginałów mogę stwierdzić że zauważone różnice świadczą o niedbałości producentów tanich zamienników ale czy zamierzone?
Ciężko powiedzieć bo jaki problem użyć dwóch czcionek zamiast jednej na tylnej naklejce czego przykładem jest to zdjęcie. Widzimy numer seryjny nadrukowany inną czcionką w oryginale, zaś podróbka ma jeden styl.
Niedokładność całej etykiety też pozostawia wiele do życzenia. Podróbka zawiera dodatkowy element ME83 nie wiedzieć czemu.
Wiemy już jak powinien wyglądać pełny hologram 3D i ten na podróbce jest słabej jakości. Moja żona widząc te dwie baterie wybrała prawidłowo oryginał na podstawie hologramu więc zatem i wam to nie sprawi żadnego problemu.
Po rozszyfrowywaniu numeru seryjnego podróbki możemy powiedzieć że siódma cyfra 9 odpowiada rokowi produkcji jako 2009 więc prawdą to też być nie może.

baterie8.JPG


baterie9.JPG


baterie16.JPG


Z braku możliwości wrzucenia większej liczby załączników zdjęcia znajdują się serwerze hostingowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wynika z tego że zewnętrzny wygląd baterii jako tako nie odbiega od siebie znacząco. Zato sam środek i rozwiązania technologiczne są zauważalne natychmiast łącznie z okrojoną budową. No właśnie jak jeszcze możemy sprawdzić oryginalność bez potrzeby rozbierania jej na części pierwsze?
Waga ma tu duże znacznie. Skoro rozmiar baterii oryginalnej jest prawie 20% mniejszy od firmowej to i waga nie może się zgadzać. Racja, można posługując się jakąś porządną wagą sprawdzić i porównać wagę posiadanej baterii z danymi w tabeli.
Bateria opisywana w artykule to BL-4D i jej chiński tani konkurent waży zaledwie 25.1g czyli mniej niż oryginał o 1.2g.
Wydaje się to znikoma różnica ale mając jedną tonę baterii oryginalnych to taka sama ilość baterii nieoryginalnych ważyć będzie o 2.3% mniej czyli 976kg :)

Obrazek


CDN.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
djtonka
Support
Support
 
Posty: 2948
Dołączył(a): 24 listopada 2008, o 21:30
Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Powrót do Akcesoria do telefonów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron