NASZE SERWISY:    ANDROID   LINUX   MAEMO   SYMBIAN   WEBOS

Hosting sponsoruje:

GRIN3 - polskie fonty

Profesjonalne czcionki z polskimi znakami - czcionki.com

OpenMobile on Facebook

Definicja smartphone'a

Dyskusja ogólna o telefonii komórkowej - operatorzy, technologie, newsy.

Definicja smartphone'a

Postprzez aston » 8 stycznia 2011, o 15:58

Chciałbym zapytać jak WY rozumienie słowo "Smartphone" co to dla WAS znaczy, bo czytałem różne definicje, często sprzeczne ze sobą. Dziś jest tyle systemów, ale czy każdy telefon z systemem to smartphone, chyba nie; kiedyś były inne wymagania, inne możliwości teraz definicja powinna się trochę zmienić i uwspółcześnić.

Jak dla mnie o tym czy jest to zwykły telefon czy smartphone decydują aplikacje i możliwość zarządzana nimi przez system:
1. Możliwość uruchomienia minimum 2 dowolnych aplikacji w tym samym czasie, aby działały równolegle.
2. Dawania aplikacjom dostępu do maksymalnie dużej ilości danych z telefonu, z mikrofonu, z aparatu, GPS, czujników, dźwięków systemowych itp

Jednak nawet jak to jest spełnione to aby telefon był smart uważam, że musi posiadać możliwość zainstalowania konkretnych aplikacji, bo jak nie ma ich dostępnych to użytkownik nie ma pożytku z tego że to smartphone, czyli musi być (oczywiscie nie wbudowane, ale aby można było dograć dokupić):
-aplikacja do przeglądania / edycji dokumentów
-aplikacja VoIP
-nawigacja offline
-przeglądarka obsługująca maksymalnie wiele stron, czyli najlepiej z flash'em

Czekam na Wasze opinie w tej sprawie, bo jestem bardzo ciekaw.
aston
60%
60%

Mod.tel.: n95
FW: 31.0.017
    WindowsXPFirefox

Re: Definicja smartphone'a

Postprzez nismo » 8 stycznia 2011, o 22:41

aston, wg mnie podział Nokii jest wystarczający:
1. Telefon komórkowy - telefony wyposażone w platformę S40 (brak systemu operacyjnego)
2. Smartfon - telefony wyposażone w mobilny system operacyjny Symbian
3. Przenośne komputery - telefony z systemem Maemo oraz Meego
Pozdrawiam,
nismo
nismo
Moderator
Moderator

Mod.tel.: E7-00
FW: 111030609
    WindowsFirefox

Postprzez aston » 9 stycznia 2011, o 15:08

nismo napisał(a):aston, wg mnie podział Nokii jest wystarczający:
1. Telefon komórkowy - telefony wyposażone w platformę S40 (brak systemu operacyjnego)
2. Smartfon - telefony wyposażone w mobilny system operacyjny Symbian
3. Przenośne komputery - telefony z systemem Maemo oraz Meego

No nie wiem, bo na rynku mamy ciągle telefon Symbian z małymi ekranami, niskim poziomem RAM, wolnym procesorem, ogólnymi słabymi parametrami i ciężko moim zdaniem uznać to za prawdziwy smartphone w 2011 roku
aston
60%
60%

Mod.tel.: n95
FW: 31.0.017
    WindowsXPFirefox

Postprzez nismo » 9 stycznia 2011, o 15:13

aston, racja ale niestety nie ma idealnego podziału. W dobie tak wielu systemów operacyjnych ciężko stworzyć podział, w który uda się wpisać każdy jeden telefon. Powyższy podział zaproponowała Nokia i mimo, że jest to znaczne uproszczenie to w wielu sytuacjach się sprawdzi.
Pozdrawiam,
nismo
nismo
Moderator
Moderator

Mod.tel.: E7-00
FW: 111030609
    WindowsFirefox

Postprzez ramirez19 » 10 stycznia 2011, o 22:58

Mi się zawsze to słowo kojarzyło z biznesem i Windowsem mobile, gdzie taki smartphone powinien mieć w sobie możliwości: dobrą synchronizacje z systemami z pc,obsługa poczty e-mail,przeglądanie internetu dość szybkie i proste,możliwość odtwarzania kilku typów dokumentów,przejrzysta skrzynka pocztowa (sms) jak i lista połączeń, porządny terminarz , notatnik , obsługa rysika bo to bardzo wygodna sprawa, odtwarzacz plików muzycznych aby umilić podróż. i musiało w miarę szybko działać no i oczywiście jakiś system trochę pamięci też powinien mieć.No ale dzisiaj firmy wyznaczają inne standardy teraz to już nie wiem co jest co :)
ramirez19
50%
50%

Mod.tel.: Nokia N8
FW: Nowe ^^
    WindowsFirefox

Postprzez djtonka » 10 stycznia 2011, o 23:38

Bardzo trafny jest ten podział Nokii no bo nie można nazwać czegoś smartphone'm jeśli nie można uruchamiać więcej niż jednej aplikacji na raz. Kształt i wygląd nie powinien być wykładnikiem czy coś jest albo nie jest smartphone'm.
djtonka
Support
Support

Mod.tel.: no_name
FW: fresz
    WindowsXPFirefox

Powrót do GSM